Albino Nedir ? Albino Hakkında Bilmeniz Gerekenler


İsrailli fotoğrafçı Yulia Taits tarafından çekilen doğal güzellikleri ile birbirinden etkileyici fotoğrafları gördüğümde, Albino nedir ve bilmeniz gerekenler hakkında yazıyı sizin için araştırdım ve paylaşmak istedim.

ALBİNO Hakında Bilmeniz Gerekenler

Albinizm, sadece bir cilt hastalığı değildir. Halk arasında bilinen ” Albino” yani albinizmli bireyler, zamanlar görme kaybı yaşamaya başlıyor. Bu görme kaybından dolayı ve görme kaybına bağlı olarak devlet tarafıdan yüzde kırk ile yüzde doksan arasında engelli olarak kabul edilmektedir.Dünyada her 17 bin kişiden biri albinizm. Türkiye’de ise 3 bin ile 4 bin albinizmli bireyler olduğu tahmin ediliyor.

Albinizm Derneği, albinizmli yetişkinler ve albinizmli çocuğu olan bir grup aile tarafında 2012’de kurulmuştur. Türkiye’de albinizm hakkında düzenli çalışmalar yapan bir sosyal platformdur, bu konuda toplumun ve devletin farkındalığını arttırmayı hedefliyor. Aynı zamanda tüm gelişmeleri ve araştırmaları takip ederek, tanı ve tedavi çalışmalarının Türkiye ‘ye gelmesi içinde çalışmalar yürütüyor.

Albinizm Nedir ?

Albinizm genetik bir durumdur. Her canlıda, ona rengini veren melanin adlı pigmentler vardır. Pigmentler, tüm nesnelerin renklerini oluşturan moleküllerdir ve canlının genetiğine bağlı olarak değişik renklerde olabilir. Albinizm sahibi bir bireyde ise, cilde, saça ve gözlere rengi veren bu melanin pigmentinin eksikliğidir. Geneti bir eksiklikten dolayı ya hiç yoktur yada oldukça azdır. Aynı zamanda kalıtıma bağlıdır ve genlerle bir nesilden diğerine geçer. Albinizm’den sorumlu olan bu gen göze, deriye ve saçlarar melanin pigmentini nasıl üreteceği bilgisini taşıyan gendir. Albinizm ile ilgili genler de hem anneden hem de babadan gelmektedir. Melanin pigmentinin üretimi ile her iki gen doğru çalışmamaktadır.

Risk Faktörleri

Günümüzde uygulanan doğum öncesi tetkikler, albinizm durumunu tespit edememektedir. Çocuğun albino olabilmesi için her iki ebeveynin de taşıyıcı durumunda olması gerekir. İki taşıyıcı ebeveynin, albino çocuk sahibi olma olasılığı her hamilelikte %25, çocuğun taşıyıcı olma olasılığı %50 ve tamamen sağlıklı olma olasılığı ise %25 dir. Anne ve babadan birinin albino olması çocuğun albino olma ihtimalinin çok artırmakla birlikte sülalede geçmişinde bulunması bile büyük bir risk faktörüdür. Albinizmin kız çocuklarında daha sık görüldüğü tespit edilmiştir. Etkilendiği gene bağlı olarak 8 farklı tipi vardır.

Albinizmli kişilerin, zeka seviyeleri genellikle genel ortalamanın üzerinde ve naif yapıda insanlardır.

Bir Yorum Bırakarak Görüşünüzü Belirtin