Canonical Url Nedir ve Nasıl Kullanılır ?


Canonical URL Nedir ?

Arama motorları tarafından tek bir içeriğin iki farklı link yapısı göstermemesi için örümceklerin, hangi url-nin kullanılacağını belirten bir yöntemdir. Aynı zamanda seo açısından da oldukça önemlidir. Aynı içeriğe birden fazla url-den giriş yapılması web sitelerin korkulu rüyasıdır. Bunun yanı sıra arama motorları tarafından ”duplicate content” olarak algılanır ve kopya içerik yaptırıımlarına neden olur.

Aynı içeriğin birden fazla url kullanarak siztenizi koruma altına alabileceğiniz seo uyumlu bu etiket olan Canonical Url-de işte tam bu süreçte işimize yarar.  İçerik ve link bazlı çalışmaların önüne geçmek için kullanılan seo uyumlu link yapısı Canonical Url aynı zamanda meta taglara benzerliği ile de ön plana çıkan Rel Canonical olarak da kullanılabilir.

Canonical URL nin Görevi Nedir ?

Örneğin aynı içerik iki farklı kategoride görünüyor olsun;

dunyaforum.net/seo-haberleri/canonical-url-nedir

dunyaforum.net/seo-uzmanı/canonical-url-nedir

Seo Haberleri ve Seo Uzmanı bu linklerde kategori ismidir. Canonical url nedir ise makalemizdir. Makalemiz iki farklı kategoride bulunmaktadır ve dolayısıyla iki link oluşturmaktadır. Bunların içeriği de aynı olduğu için arama motorları tarafından duplicate content olarak algılanacaktır yani kopya içerik. Bunun önüne geçmek için canonical url yi kullanırız ve örümcekler tarafından hangi linkin baz alınmasını istiyorsak o linkimizi canonical url olarak kullanırız. Birinci linkin baz alınmasını istiyorsak eğer bu linkteki meta taglara arasına rel canonical etiketini eklememiz gerekmektedir.

<link rel=”canonical”href=”https://dunyaforum.net/seo-haberleri/canonical-url-nedir”/>

Bu şekilde arama motoru örümcekleri ikinci linke ulaşsa dahi bu url nin bulunduğu linki değil rel etiketi ile verilen birinci linkimizi baz alacak.

Aynı İçerik ve Link Yolu Nasıl Tespit Edilir ?

Eğer sitenizde bir içeriğin iki farklı link yapısı olduğunu düşünüyorsanız ücretsiz bir araç olan SEO VİEWER TOOLS sitesinin ”Canonical url location checker” aracını kullanabilirsiniz. Siteniz içersinde şüphelendiğiniz linki kopyalayarak ”Perform Check” butonunu kulandığınızda linkinizi kontrol edebilirsiniz. Birden fazla linkide kontrol edebilme özelliğine sahip bu araç site haritası olan linkiniz üzerinden de tüm linklerinizi sizin için tarar. Tüm linkleri tek seferde tek tek kontol etmeniz sizin için zaman kaybı olacağından bu şekilde kullanımı gayet kullanışlı ve işinize yarayacaktır. Ardından çıkan sonuçları kontrol ederek linklerinizi rel canonical etiketi ile düzelterek seo açısından sağlıklı bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer WordPress alt yapısını kullanıyorsanız Yoast Seo Plugin ile bu isteğinizi zahmet çekmeden yapabilirsiniz. Yazı kısmının altında bulunan Seo bölümünde ki ayarlar simgesine tıkladığınızda altta boş bulunan kutucuğa hangi linki kullanmak istiyorsanız kopyalayıp yapıştırıyorsunuz ardından sayfayı güncelle diyerek kaydettikten sonra işlem tamamdır.

Yazımda faydalı olabildiysem eğer destekte bulunarak paylaşmayı düşünür müsünüz ? 🙂

Bir Yorum Bırakarak Görüşünüzü Belirtin