Doğa Harikası Kapuzbaşı Şelaleleri


Kayseri – Kapuzbaşı Şelaleleri

Ziyaretçilerini yazın sıcaklığında buz gibi çağlayan sularının serinliği ile karşılamakta olan Kapuzbaşı şelaleleri, Kayseri’nin Yahyalı ilçesinde, Aladağ Milli Parkı sınırları içerisinde gürleyen doğa harikası bir şelaledir.

Bu şelalenin en önemli özelliği kaynağından çıktığı şekilde akar. Kayseri ve Niğde arasında bulunan Aladağlar’daki kar ve buzul sularının Suarısı deresine dökülerek oradan da Zamantı ırmağına dökülür. 5 tanesi büyük ve 2 tanesi küçük olan şelaleler dereyi besleyecek şekildedir ve ortalama yüksekliği 50 metredir. Suları yıl boyu akar ve yüksekliğinden dolayı ülkemizin en büyük 2. şelaleleri arasında yer alır. Adeta birbirleri ile yarışır gibi akan Kapuzbaşı şelaleleri doğanın Kayseri’ye hediye ettiği eşsiz bir güzelliktir.

Şelalenin huzur veren ve dinlendirici sesi, size gün boyu eşlik ediyor. Etrafında piknik alanları olması, huzur veren yemyeşil alanları olması insanların şehir hayatından kaçmak isteyip gün boyu dinlenmek ve piknik yapmak için gelebildikleri, bir doğa harikasıdır Kapuzbaşı Şelaleleri. Yine popüler treking parkuru üzerindeki şelaler ile benzersiz manzaraya sahip olan bu doğa harikasında yürüyüş yapmak mümkün.

Yahyalı ilçesinde bulunan diğer şelaleler ise Derebağ ve Yeşilköy şelaleleri de ayrı bir güzelliğe sahip. Derabağ şelalelesi etrafında piknik yapabileceğiniz alanların dışında, restoran ve çay evi de var.

Kapuzbaşı Nerede ?

Kapuzbaşı Şelaleleri, Yahyalı ilçesi Küçükçakır köyünün kuzeyinde bulunan Ensenin Tepesi’nde yer almaktadır. Yahyalı ilçesine 55-60 km uzaklıktadır. Kayseri,Yeşilköy’e 3 km uzaklıktadır. Ulaşım 2 ayrı yoldan sağlanabiliyor.

Kapuzbaşı Şelaleleri gerçekten görülmeye değer bir manzaraya sahip…

Kapuzbaşı Şelalelerine gittiğinizde kalabileceğiniz bir motelin görselini örnek olarak paylaştım. Resimleri büyütmek için üzerine tıklamanız yeterli.

İyi Tatiller…

 

KAPUZBAŞI ŞELALELERİ

 

Bir Yorum Bırakarak Görüşünüzü Belirtin