Ek iş Olarak Neler Yapabilirsiniz


İş fikriniz milyon dolarlık olmak zorunda değildir. Doğru kişilere ulaştığınız takdirde finansal dengenizi arttırabilir ve hayatınız kısa sürede değişebilir.

Zaman zaman ek iş aradığımız olmuştur.  Malum geçim derdi hepimizin ortak sorunu. Yaşam standartlarımız bazen daha fazla gelire ihtiyaç duyar. Kimilerimiz çocuklarımıza daha iyi bir gelecek sağlayabilmek için, ugraşır. Tek düşüncesi ve tek derdi budur. Kimilerimiz ise, malum ekonomik durumlarından dolayı anı kurtarmaktır derdi. Kimilerimiz boş vaktinden dolayı ek gelir üretmeyi planlar.

İşte , size başlangıçta çok getirisi olmasada zaman içerisinde kazandırabilecek pasif gelir yöntemleri hakkında bazı fikirlerimi paylaşıyorum. Fakat bu iş fikirlerin elbette tüm detaylarını buraya yazabilmem neredeyse imkansız gibi olsada kaba taslak bir fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Video Yayınlayarak Para Kazanma Modeli

En kolay belki zahmetsiz ve herkezin çok rahatlıkla yapabileceği bir ek gelir modelidir. Video yayınlamak, bir profosyönellik  gerektirmediği gibi amatörce çekilmiş videolar bile size kazanç sağlayabilir. Video ve para kazanmak denilince aklımıza ilk gelen platform elbette Youtube.

Yukarıda da bahsettiğim gibi hiç bir şey ekmek elden su gölden hesabı olmadığı için zaman içerisinde kazanç getirecek bir iş modelidir. Bu vesile ile youtube iş ortağı olarak ne kadar video yayınladınız ve ne kadar sıklıkla video hazırlayıp paylaşıma sundunuz, o kadar kazançlı bir ek gelir yöntemidir. Biraz zaman ve sabır isteyen bir iştir. Videolarınız izlenmeye başlandıgında aboneleriniz olacak. Her gün yeni youtube izleyicisi sizin videolarınıza tıklamaya başlayacak. Kısaca zaman gerektiren bir ek kazanç sağlayabilir. Belki bir ayda belki 6 ayda kazanmaya başlayacaksınız. Ama bu kazancın devamı sürekli gelecek.

Kısaca, bu iş modelinde ne kadar aktif olursanız o kadar kazanırsınız. Video içeriklerinizin güncel ve benzersiz olması da bir o kadar önemli. Benzersizden kastım, biraz empati yaparak kendinizi bir youtuber olarak değil de bir youtube izleyicisi gibi düşünürseniz eğer youtube kanalına girdiğinizde ilginizi çeken videoları izlemek olacaktır. Benzersiz ve çarpıcı bir başlık ile videonuzu yayına sunmanız insanların ilgisini çekmeyi başaracaktır. Böylelikle youtube kanalınızda bulunan videolarınızın izlenme oranı gün geçtikçe artacak buna bağlı olarak kazancınız da artacaktır.

Bunlar ne tür videolar olabilir konusuna deyinecek olursak; inceleme ve yorum videoları çok tutuyor mesela, bir de videolu yemek tarifleri, mizah videoları, belgesel kıvamında olan videolar, sosyal ortamda çekilmiş videolar gibi. Takdir edersiniz ki bu konu ile ilgili çok fazla içerik üretebileceğiniz videolar var ve içerik üretmek insanların ilgini çekmeyi başarmak adına yapabileceğiniz binlerce konu var.

Youtube telif hakkına oldukça önem ve özen gösteriyor, bu sebeple telif hakkı taşımayan istediğiniz videoları paylaşıma sunabilirsiniz.

Kullanım Hakkınızı Satabilirsiniz

Kendi ürettiğiniz ve geliştirdiğiniz yada telif hakkını satın aldığınız her hangi bir servisi yada hizmeti ücret karşılığında hizmete sunarak para kazanabilirsiniz.

Sahibi olduğunuz bir marka var ise bu markayı kiralayabilirsiniz. İnternet ortamında fenomen haline gelmiş bir markadan bahsedecek olursak bu markayı kiraya verebilirsiniz. Örneğin; bir youtube kanalınız var veya bir bloğunuz var ve bu platformlarda bir isim ile fenomen haline geldiniz. Mesela kahve çeşitlerinden bahseden ve tasarımlarla binbir çeşit sunum yapılmış ve kahve sunumu yaparken nasıl tasarım yapılır hakkında ile ilgili bir blogunuz veya youtube kanalınız var. İsmi CoffeeFace olsun, fenomen olduğunu düşündüğünüz bu markanın telif hakkını satın alabilir, aldıktan sonra ise, kira karşılığında işletme hakkınızı kullandırabilirsiniz. Coffemanıa adı gibi 🙂

Kitap Yazmak 

Kitap yazmank da pasif gelir modellerinden biridir. Kitabı bitirinceye kadar geçen zaman da sıfır kazanç sağlarken, kitabı baskıya verip yayınevine dağıtımını yaptıktan sonra ise, uyurken bile para kazanabilirsinz. Artık e-kitap yada basılı olarak kitap üretebilirsiniz. E-Kitap ta çok tutulan bir kitap okuma modelidir. Fikirleriniz varsa bu konuda hemen iş başına geçmeyi düşünmelisiniz. İçeriği ne kadar iyi olursa o kadar kazanç sağlayabilirsiniz hem de yıllarca.

Evden Yemek Yaparak Para Kazanma Modeli

Sadece bayanların yapabileceği bir iş modelimi ? Tabi ki hayır. Erkeklerinde yapabileceği bir iş fikri olmakla birlikte mutfağı seven herkezin eğlenceli olarak yapabileceği bir iş fikridir.

Eğer böyle bir işe ihtiyacınız varsa hemen çalışmaya başlamak için şirketlerle veya yemek siparişi hizmeti alan dükkanlar ile anlaşabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim iş fikirleri zaman içerisinde kazanç sağlarken bu iş modeli anlaştığınız şirkete bağlı olarak aylık, günlük veya haftalık kazanç ile para kazanabilirsiniz.

Evden Yemek Yaparak Para Kazanma İle İlgili daha detaylı bilgi için tıklayın

Online Pazarlama

Daha önceki düzenli işleri olupta işini bırakan kişiler, online pazarlamacı olabilirler. Günde bir kaç saat çalışarak ve çalışmayla orantılı ve artan bir gelir elde etmek mümkün.

Özjlı ellikle kadınların aktif olarak yer aldığı bir diğer ala deneyimli oldukları Adobe yazılımlarını kullanarak internet sitesi geliştirme işine başlamaktadır. Bir bilgisayar sahibi iseniz ve internet bağlantınız mevcut ise bir adım daha öndesiniz ve dolayısı ile yolu yarıladınız demektir. Buradaki en avantajlı nokta bu işe düşük maliyetler ve hızlı bir şekilde başlayabilmektir. Şirketler photoshop projelerini hızlıca halleden ve harika işler çıkaran kadınlara freelance olarak çalışabilirler.

Sağlık ve Spor

Spor eğitmenliği, egzersiz salonları gibi alanlarda bir sürü uzmanın çalıştığı bir egzersiz salonında diğerkadınlarla birlikte çalışabilirsiniz.

Ayrıca bu işin sadece insanlar için olduğunu düşünmeyin, evcil hayvanlarla alakalı sağlık uygulamaları da büyümekte olan bir alan.

İşte size bir örnek; Çalışmaktan sıkılmış ve bıkmış bir kadın iseniz kısa bir eğitim sonrasında masaj işine başlayabilirsiniz.  Düşük maliyet ile başladığınız bu işinizi bir zaman sonra ilerletip bir müşteri listesi oluşturarak bunu gün geçtikçe daha da arttırabilirsiniz. İşleri başlangıç noktasından bu gune kadar hızlı bir ilerleme gösteren bu kadın talebi karşılayabilmek için ikinci bir çalışan almış ve işleri bir önceki döneme göre daha iyiye gitmiştir.

Bir Yorum Bırakarak Görüşünüzü Belirtin