Facebook 66 bin Paylaşımı Sildi


Facebook’tan 66 bin Paylaşım Silindi

Facebook, mücadele girişimi adı altında yeni başlattığı nefret söylemi ile 66 bin paylaşımı sildiğini duyurdu.

Sosyal medyada terörist propagandaya karşı yeterli şekilde mücadele etmediği için suçlanan ve cinayet, dayak, intihar, çocuk istismarı, suç içeren şiddet videolarının yayınlandığı bir yere dönüşen Facebook, söz konusu paylaşımları kaldırıyor.

Gerçektende Facabook böyle bir yere dönüştüğü için şahsen üzgünüm. Facebook’u aktif olarak kullananlar bunun farkındadır ama bir çoğumuz farkında bile değiliz. Kötü niyetlerle dolu insanların barındığı bir dünyada yaşarken böyle insanların Facebook’ta olması da çok normal. Facebook sonunda iş başına geçti…

Bir çoğumuzun başına hacklenme olayları bile gelmiştir. Var olan bir hesabın aynısını açıp açtığı hesap ile ilgili kişileri ekleyip kandırmaya çalışanlar, dolandırıcılık yapanlar, çocukları hedef alıp aldatmaya çalışanlar, bir çok çocuğun elinden düşürmediği masumane olarak kullandığı facebook üzerinde +18 videoların  bulunması ve ilgili yazılar yer alması ve yine +18 sayfaların bulunması gerçekten feci bir durum.Art niyetli kişilerin facebooktan çocuklara arkadaşlık teklifi göndererek bir şekilde bağ kurması, inanın düşününce bile insanın tüyleri ürperiyor adeta, nevrim dönüyor.

Tabi ki Facebook bunların önüne tamamen geçemez ama kullanıcılardan gelen ihbarlar üzerine inceleme başlatıp, değerlendirme sonunda olumlu yönde karar verildiği takdirde paylaşımları silmek yada ihbar edilen hesapların, hesap kapatmaya kadar gidildiğini ve bu konuda hızla bir çalışma başlattığını blog sayfasından duyurdu.

Bu konuyla ilgili 4.500 çalışanın görev yaptığını açıklayarak bu konuda görev yapmak üzere 3 bin kişinin daha işe alınacağınıda belirtti.

Facebook Ceo’su, Mark Zuckerburg konu ile ilgili ” Şayet güvenli bir topluluk kurmak istiyorsak, çok hızlı cevap vermeliyiz. Videoları daha hızlı rapor etme konusunda çalışmalar yürütüyoruz. Böylelikle bir an önce doğru zamanda harekete geçebileceğiz” diyerek bizleri de teşvik etmiş bulunuyor.

Gördüğünüz uygunsuz tüm videoları, paylaşımları, içerikleri, yazıları ihbar etmeye davet ediyorum hepinzi. Ben bunu zaten her zaman yapıyordum. Bir çok hesabı Facebook şikayetim üzerine kapatmıştır, gördüğüm zaman şikayet etmeden duramıyorum çünkü 🙂

Bir Yorum Bırakarak Görüşünüzü Belirtin