Fransa’ya Yapılan Güneş Enerjili Yollar


Fransa’da Yeşil Enerji

Fransa’ya yapılan güneş enerjili yolları duydunuz mu? Fransa, güneş enerjisinde yeni bir girişime hazırlanıyor.

Bu sistem daha önce Hollanda’da denemis ve 70 kilometrelik bir bisiklet yoluna foto voltaj paneller ile kaplanmis ve yeşil enerji ile bir hanenin tahmini olarak ortalama harcayacagi yıllık enerji üretilmiş. Değer olarak 3000 KW  saat elektirik üretimi yapılmış.

Şimdi, Fransa’nın çevre bakanı Segolene Royal 5 yılda bin kilometrelik karayolunun foto voltaj panelleri ile döşenip yeşil enerji kazanacağını açıkladı.

Hedefleri ise, karayollarini, oto park alanlarini ve tüm sınai alanlari bu panelleri dosemeye elverisli hale getirmek.

Almanya’daki yollar için ilk dayanıklı panelleri üreten Solmove şirketinin genel müdürü Donald Müller-Judex, “Bu proje için yolları kullanırsak, doğal alanları ve tarlaları panellerle örtmeye gerek kalmaz”, diyor

Hepimizin bildiği gibi güneş panelleri bir çok alanda yaygınlaştı ve bu sistemi büyük tarlalara güneş panelleri sisteminin yapıldığını düşünecek olursak tarıma elverişli alanların bu paneller ile mahkum etmemiş olacak.

Dolayısıyla güneş panellerinin yollara döşenmesi de daha mantıklı bir fikir gibi görünüyor.

Fakat, avantajlar olduğu gibi bu sistemin dezavantajları düşündüğümüzde ise ; yollara düşen gölgeler hesaplandığında güneş enerjisi üretiminde ne kadar verim sağlanır sorusu ilk aklımıza gelendi.  Yollardaki  güneş enerjisi panallerinin üzerine, özellikle trafiğin yoğun olduğu bölgelerde arabaların gölgelerini ve artı olarak apartmanların yere düşen gölgelerini düşünürsek verimi düşürecek gibi görünüyor. Bu sebeple trafiğin yoğun olmadığı yollarda ve köylere giden yolların üzerine bu sistemin yapılması planlanıyor.

Ayrıca, yollara döşenen panellerin araç ağırlıklarını kaldırması gerekiyor ki ve bu panellerin kirlenmemesi gerekli.

Bu sistemin maliyeti ise metrekaresi 200 euro  gibi bir rakam olduğu söyleniyor.

Bir Yorum Bırakarak Görüşünüzü Belirtin