Meme Kanseri ve Risk Faktörleri Nelerdir?


Meme kanseri nedir ?

Bu hastalığa yakalanmamızdaki risk faktörler nelerdir diyerek araştırmaya başladım ve edindiğim bilgiler doğrultusunda sizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyorum, her yazımda olduğu gibi. Fakat, tabi ki bir uzman doktor olmadığımı hatırlatarak bu bilgilerin sadece size kaynak olması amacı ile ve kulağınıza küpe olması ümidiyle yazıma devam ediyorum ve her halükarda başımıza böyle bir durumun gelmemesi ümidiyle, düzenli ve belli aralıklar ile bir uzman doktor kontrolünden geçmenizi her zaman tavsiye ediyorum.

Meme kanseri ve risk faktörleri nelerdir ?

Herkez olmasada bir çok kişi yaşamı boyunca memesinde bir sertlik fark etmesi ya da ağrı gelişmesi olmuştur. Bu sertlikler, kitlelerin ve değişikliklerin tamamı elbette kanser değil. Hemen endişelenmeyin. Kanser dahi olsa meme kanseri en kolay tedavi edilen ve erken teşhis edilebilen bir kanser türü.

Meme kanseri

Süt bezleri ve burada üretilen sütü meme başına taşıyan kanallardan oluşur. Süt bezleri ve kanalları döşeyen hücrelerin, kontrol dışı olarak çoğalmaları ve vücudun çeşitli yerlerine giderek çoğalmaya başlamalarına meme kanseri denir.

Peki risk faktörleri nelerdir 

Bazı özellikleri taşıyan kadınlarda, meme kanserinin daha sık görüldüğünü okudum. Bu faktörleri taşıyan herkesin meme kanseri olacağı söylenmiyor. Ama meme kanserine yakalanma olasılıklarının daha fazla olduğunu söylüyor uzmanlar. Bu nedenle risk faktörü taşımayan kişiler de düzenli aralıklarla kontrollerini kesinlikle yaptırmalıdırlar.

Meme kanserine yakalanma riskini artıran faktörler arasında ileri yaş en önemi faktörü oluşturuyor. Elli yaş üzerindeki kadınlarda meme kanseri görülme riski elli yaş altındaki kadınlara göre dört kat daha fazla. Ailede meme kanserine yakalanmış yakınları olan kadınların meme kanserine yakalanma riski diğer kadınlara göre 2-5 kat daha fazla olduğunu belirtiyor uzmanlar. Bu kişiler daha sık ve daha dikkatli izlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Meme kanseri genetik danışmanlığının yapıldığı kliniklere başvurarak risklerini hesap ettirmelidirler.

Bazı kanser olmayan iyi huylu tümörlerin bulunması, kanser gelişme riskini değişik oranlarda arttırıyor. İyi huylu tümörün meme kanseri gelişme oranı normal kadınlara göre daha fazla.

Sosyo ekonomik seviyesi yüksek olan kadınlarda meme kanserinin görülme oranının fazla olduğu belirtiliyor. Eğitim ve iş nedeni ile daha geç evlendikleri için ve daha geç çocuk sahibi oldukları için aynı zaman da iyi beslenme neticesinde daha erken gelişme ve erken yaşta adet görenler gibi.

Doğum kontrol haplarınında, farklı görüşler olmasına rağmen hafif bir risk artışı sağladığı da ileri sürülüyor.

Alkol alan kadınlarda risk biraz daha artıyor.

Sigaranın kesin bir etkisi gösterilmemiş. Fakat yinede rahat davranmamak gerektiğini vurgulamak gerekli.

Şişmanlık ve yağlı beslenme meme kanserine yakalanma riskini artırmakta iken, yoğun egzersiz ve jimnastik yapan kadınlarda meme kanseri riskinin daha az olduğu söylüyorlar.

Sebze ve meyve yönünden zengin beslenme programı ile beslenme şeklimize dikkat etmeliyiz ve ağır yiyeceklerden uzak durmanızı kesinlikle öneririm bayanlar. Bu beslenme alışkanlığını siz de takdir edersiniz ki sadece meme kanseri için geçerli olmayıp tüm diğer rahatsızklılar için de aynı şekilde geçerli olacağını hatırlatayım.

Bu durumu yaşayan  tüm bayanlar için Allah’tan şifa diliyorum…

Bir Yorum Bırakarak Görüşünüzü Belirtin