Özefagus Kanseri Nedir ve Belirtileri Nelerdir ?


Özefagus Kanseri nedir ve belirtileri nelerdir ?

Özefagus kanseri, hepimizin bildiği akciğer kanserine göre çok sık görülen bir kanser türü olmadığı için hemen hemen herkez bu kanser türüne yabancı. Aynı akciğer kanseri gibi, kendini erken belli eden bir kanser türü de değildir. Erken tanısı ise, kişi eğer bilinçliyse ve muayene olup kontrollerini  yaptırırsa ortaya çıkıyor malesef. Akciğer kanseri ve bir çok kanser türü gibi erken tanısı zor belli olan ve gerçekten sonları kötü bir kanser türüdür. Kısaca erken özefagus kanseri genellikle belirti vermez.

Özefagus kanserinden bir kayınpederimi kaybettim. O dönemlerde bu konuyu internette epey araştırmıştım. Kendi babamı da akciğer kanserinden 2011 yılında kaybettim. Kansere yakalanan kayınpederim ise hastalığı boyunca hiç bir şey yiyemedi. Düşünün su dahi içemiyordu kesinlikle. Bağırsaktan sadece hazır mama ile besleniyordu. Bir anda hayatı değişiverdi, evet hem de bir anda malesef. Gerçekten zorun en zoruydu. Hepimiz çok üzülmüştük. Bizler için de onun böyle bir rahatsızlığa yakalanmasının üzüntüsü bir yana, biz ailecek yemek yerken onun diğer oda da tek başına kalıp nefsini köreltmek için yanımıza gelmeyişi ve o orda kalıp bunu bile bile bizim orda yemek yemek zorunda olmamızdı. Gerçekten zor bir durum, içinde bulunduğu durumu bilmek ve onun psikolojisini yaşamak. Ki ne kadarını yaşayabiliriz acaba. Öyle ya insanın başına gelmeden de bilemez. Allah kimsenin başına vermesin, inşallah.

Peki bu Özefagus kanseri kısaca nedir ?

Bir sindirim sistemi kanseridir ve yemek borusunda, yutaktan itibaren görülen bir kanser türü. Buna özefagus kanseri denilir. Bu kanser türü, değişik ırklarda ve coğrafik bölgelerde farklı sıklıklarla görülen bir kanser türü.

Belirtileri ise ; eğer kanser büyürse hastalarda en sık rastlanan belirtiler;

Kilo kaybı, yutma güçlüğü ve yemek yerken takılma hissi yaratır. Sağlık kuruluşlarına başvurmadan yaklaşık 6 ay önce başlayan yemek yerken ağrılı bir yutma ve takılma hissi oluşur ve karında üst bölgede yemeklerin geriye kaçma duygusu ve ağrı şikayeti olur. Ağrı ise sırtta kürek kemikleri arasında veya göğüs kemiğinin arkasında olup boğaza doğru vurabilir.

Kilo kaybı çok belirgin olabilir.

Bazen de boyunda lenf bezleri ele gelebilir. Kemik ağrıları, halsizlik, kuru öksürük ve ses kısıklığı daha az sıklıkla görülen diğer belirtilerdir.

Dilerim, tüm kanser türlerine ve derecelerine değerli hekimlerimizin bir çare bulması dileğiyle… Şifa bekleyen tüm hastalarımıza Allah’tan acil şifalar diliyorum ve hepinize sağlıklı günler dileyerek bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle…

Bir Yorum Bırakarak Görüşünüzü Belirtin