SENİ SU İÇMEYE DAVET EDİYORUM !


SENİ SU İÇMEYE DAVET EDİYORUM !

Sıcaklar arttı ve sıcaklar artıkça vücudumuzun suya biraz daha fazla ihitiyacı var. Su içmek çoğu zaman aklımıza gelmezken, gün içinde yoğun sıcaklardan dolayı soğuk içeceklere yöneldiğimizden olsa gerek pek çok insan su içmeyi unutuyor. Oysaki su içmenin önemini aslında az yada çok hepimiz biliyoruz. Ancak uygun miktarda su tüketmek kalp, böbrekler ve karaciğer olmak üzere çok önem taşıyor. Suya, vücudumuzdaki bütün organların aldığımız nefes gibi ihtiyacı vardır.

İnsan beyninin %95 ini – akciğerlerin ise %90 ınını su oluşturmaktadır.

Şimdi, seni su içmeye davet ediyorum ! Su içmezsen bedenine nasıl zarar verebileceğinle ilgili ve günde ne kadar su içmen gerektiği ile ilgili bilgileri toplayıp bu yazımı sadece senin su içmeni istediğim için paylaşıyorum !

Ne Kadar Su İçmeliyiz ?

Az su içilmesinin kilo alımından ciddi hastalıklara kadar yol acabileceğini önemle dile getiren Uzman Dr. Mahmut Demir, hayati fonksiyonların yerine getirebilmesi için yeterli miktarda suyun tüketilmesi gerektiğini önemle vurguluyor.

Günde 8-9 bardak veya 2 – 2,5 litre su tüketmek vücudumuzun su ihtiyacını karşılamaktadır. Başka içecekleri asla suya tercih etmemeliyiz ve böbreklerimizi suyla beslemeliyiz diye devam ediyor sayın Mahmut Demir, beslenmeden günlerce durabildiğimiz halde susuz asla kalamayız belki sadece bir kaç gün diyerek önemini bir kez daha hatırlatıyor.

Kendi yaşadığım bir olayı sizlerle yeri gelmişken paylaşmak istiyorum. Bundan 7-8 yıl önce yeterli miktarda su içmediğim için böbreklerimde kum oluşmuştu. Doktora gittiğimde ise doktorun tahlil sonucunu görmesiyle ilk söylediği şey ”bol bol su iç” cümlesi idi. O gündür bu gundür suyu çok fazla içmesemde aksatmadan günlük 1 litre su ihtiyacımı tüketmeye çalışıyorum ve şükür bir rahatsızlığım olmadı şimdiye kadar. Fakat her an tetikte bekliyor 🙂 Sanırım biraz daha fazla suya ihtiyacı var böbreklerimin. İşte bu yüzden seni su içmeye davet ediyorum ! Günlük ihtiyacımız olan suyu lütfen tüketelim.

Su içmezsek yaşayabileceğimiz durumların başında idrar yolu iltihaplanması, böbrek taşlanması geliyor. İlerleyen durumlarda ise böbrek yetmezliğine kadar gidebilir. Su içmediğimizden idrar akımını yavaşlattığı için tüm bunları yaşayabiliriz. İnanın sancılarını çektiğim zamanlar aklıma geliyorda gerçekten kötü zamanlardı. Bu olayı birebir yaşayan birisi olarak, özellikle belirtmek istiyorum ilerlememiş evresini yaşadığım halde, o hali bile gerçekten kötüydü. Olmadık yerde sizi kıvrandırıyor ve sancıdan duramıyorsunuz… İşte bu yüzden seni su içmeye davet ediyorum !

Ayrıca su içmek bizi kalp hastalıklarından da korur. Uzman Dr. Mahmut Demir, kalp krizlerinin su ile yakından ilişkisi bulunduğu söylüyor. Bu da demek oluyor ki bolca su içmeliyiz. Biliyorsunuz ki kalp krizi ani ölümlerle sonuçlanabiliyor. Kim isterki başımıza böyle bir durum gelsin veya sevdiğimiz bir kişinin başına böyle bir durum gelsin. Gerçekten su içmek kalbe çok faydalı. Cildimizin daha güzel görünmesi istiyorsanız ve parlayan bir cilde sahip olabilmek istiyorsanız su içmeye devam etmeliyiz.

Suyun yeterli şekilde tüketilmemesi unutkanlık ve konsantrasyon bozukluğu, baş ağrısı, kabızlık, saç dökülmesi ve kepeklenme, kas krampları gibi sorunlar ve emziren anneler için sütün yetersizliği gibi problemlerin meydana gelebileceğini dile getiren Mahmut Demir suyun metabolizma hızını arttırdığınıda söylüyor. Haydi, şimdi lütfen bir bardak su iç… Benim için değil, kendi sağlığın için lütfen su iç !

Peki, Su İçmek Zayıflatır mı ?

Sayın Mahmut Demir suyun sadece metabolizmayı hızlandırdığını söylediğini yukarda bahsetmiştim. Su içerek yağ atma düşüncesinin yanlış olduğunu söylüyor.

Bir ara doğum yaptığım zamanlar, sabah kalktığımda ilk işim koca bir bardak ılık su içmek olurdu. Hatta suyun içine birde limon suyu ilave ederdim. Ilık su içmemin sebebi ise direk suyu içtiğim zaman aç karnına midemde bir acı hissedişimdi. Hala, her sabah uyandığımda mutlaka bir bardak su içmeyi asla unutmuyorum çünkü alışkanlık haline geldi. Fakat zayıflamak için değil, sağlığım için bunu her sabah yapıyorum. Doğum yaptıktan sonra elbette evde mekik çekerek ve bir kaç bacak hareketleriyle eski formuma kavuştum. Suyun faydası var mı diye sorarsanız, tabi ki var-

Su içtiniz mi ? İçmediyseniz, su içmeye davet ediyorum…

Bir Yorum Bırakarak Görüşünüzü Belirtin