Yaz Tatili İçin Sedir Adası


Sıcaklar başladı ve herkezin aklındaki düşünce tatilde nereye gitsem oluyor. Bu yazımda sizlere yaz tatilinde gidebileceğiniz Gökova Körfezi’nde bulunan Sedir Adasının Antik Kenti ve Kleopatra Plajı’ndan bahsetmek istiyorum.

SEDİR ADASI – KLEOPATRA PLAJI

Sedir Adası, Muğla ili sınırları içerisinde bulunan Gökova Körfezindedir.Sedir Adası, MÖ. 6. yüzyıla dayanan tarihi ile yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olan bir yerdir. Yıllar önce Sedir ağaçlarıyla kaplı olan bu koy adınıda buradan almıştır fakat günümüzde bu ağaç türü Sedir Adası ve çevresinde bulunmamaktadır. İlk çağlarda bu yerin adı Cedrae olarak bilinmektedir. Marmaris ve çevresinde yaşayan insanlar Sedir Ağaçlarından dolayı Sedir Adası olarak adlandırmışlar.

Sedir Adası Kumu

Sedir Adasına, Kleopatra Plajı, Aşk Plajı, Balayı Plajı ve Şiir Adası isimlerinide yakıştıranlar var. Bu yakıştırmalar adanın güzelliğinden ve tarihinden kaynaklanmaktadir. Bu konuyla ilgili en çok anlatılan hikaye ise Adada bulunan altın sarısı kumların Kraliçe Kleopatra ve sevgilisi Antonius’un adada buluşmaları için Mısır’dan getirildiği yönündedir.

Sedir Adasının altın sarısı kumları, cildi yumuşak tutup, peeling özelliğine sahip özel bir kum olduğu da söylenmektedir.

Yaz tatilinde görülmeye değer bir yer ve Türkiye’nin hatta dünyanın en güzel sayılı plajlarından birisi olan Sedir Adasına turlarda mevcut. Kendi imkanlarınız dahilinde de gidebileceğiniz gibi Muğla ve Marmaris merkezli turlara katılabilirsiniz. Ayrıca burada tatil yapıp ziyaret eden herkes havasına ve suyuna hayran kalıyor. Eğer Akyaka’da iseniz bir tekne turuyla gidebilirsiniz. Marmarise gidip burayı görmeden gelmek olamaz.

Harikalar diyarı olarak adlandırabileceğimiz Sedir Adasına giriş ücretlidir. Dolayısıyla ücretli olduğu için de bakımlı bir yerdir. Giriş ücreti 20 tl dir. Sedir Adasında konaklama için kalabileceğiniz, içinde ve çevresinde bir çok otel ve pansiyon var. Eğer uygun fiyata konaklamak istiyorsanız burada erken rezervazyon yaptırmanız gerekecek bu yüzden çevresinde bulunan otellere ait kampanyaları da ayrıca takip etmenizi öneririm. Yeme-içme imkanları için yine ada içinde ve çevresinde bir çok kafe ve restoran bulunmakta.

SEDİR ADASINA NASIL GİDİLİR ?

Sedir Adasına en kolay ulaşım şekli ise ; Muğla Marmaris yolu üzerinde bulunan Akyaka’dan veya daha ilerisinde bulunan yine Marmaris’e bağlı Gelibolu köyünden kalkan tekneler ile Sedir Adasına ulaşabilirsiniz.

Sedir Adasına ait çeşitli görsellerin bulunduğu galeriyi inceleyerek biraz daha fikir sahibi olabilirsiniz. Resmi büyütmek için üzerine tıklamanız yeterli.

İyi tatiller diliyorum…

Sedir Adasına Giriş

 

SEDİR ADASI – KLEOPATRA PLAJI


Bir Yorum Bırakarak Görüşünüzü Belirtin