Youtube dan Nasıl Para Kazanılır ?


Youtube’ dan Nasıl Para Kazanılır ?

Bir dönem youtuber olma fikri ile yola çıktığımda bu konuyu epey bir araştırmıştım.Bu konuyla ilgili olarak sizlere yapmanız gerekenleri ve yapmamanız gerekenleri anlatmaya çalışacağım. Youtube’dan nasıl para kazanılır veya Youtube’dan nasıl para kazanamazsın bunları ele alacağım. Konuyla ilgili, internet üzerinde yüzlerce içerik var ve çoğu bilgi gerçekten işe yarar niteliğinde fakat bir çoğu ise malesef hiç bir işe yaramıyor. Tamamen aldatmaya yönelik yazılarla dolu.

Youtube’da, Adsense hizmeti aracılığı ile izlenen videolarda çıkan otomatik reklamlar sayesinde para kazanmanız mümkün. Fakat burada geçerli olan Youtube’a yüklenen videolarda çok izlenme ve o çok para kazanma mantığı maalesef  geçerli olmuyor. İzlenme sırasında tıklanan reklamlar sayesindedamlaya damlaya göl olur mantığı geçerli oluyor. Kesinlikle bu iş sabır işi, başlangıçta bir ek gelir düşüncesi ile yola çıkmalı ve sabırlı olmalısınız.

Youtube ile iş ortaklığı denilince akar gibi kazanmak kesinlikle bir hayal olabilir. Bu işte her işte olduğu gibi özen ister, hırslı olmak ve rekabetçi olmak gerekir. O kadar çok youtuber var ki herkez kendi videolarının izlenmesi için çaba sarfediyor, bazıları gerçekten saçmalarken, bazıları ise gerçekten kaliteli oluyor.

Yukarda bahsettiğim gibi Adsense ile bir diğeri ise satış ortaklığı ile de Youtube’dan başlangıç olarak ek gelir düzeyinde para kazanmanız mümkün. Fakat bazı youtuberlar gerçekten bu işten çok para kazanıyor. Bunun için fenomen olmak gerekir ve takdir edersiniz ki bu da pek kolay değildir.

Youtube Telif  Hakkına Dikkat Edilmeli

Bu işe başlarken dikkat etmeniz gerekenlerden bir tanesi kesinlikle ve öncelikle telif hakkıdır. Yüklenen videoların, resimlerin veya video içerisindeki efekt olarak kullanılan müziklerin bile telif hakkı olabilir. Telif hakkı içeren videolardan para kazanmanız mümkün değildir. Youtube, telif hakkına oldukça fazla önem veriyor ve hiç birini de es geçmiyor. Bu konuda çok katı bir duruşu var. Youtube’un kurallarını ve politikalarını okumanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Telif hakkı taşıyan yayına sunduğunuz videoların kazancı telif hakkı bulunan kişiye gönderiliyor ve size youtube telif hakkı için bir uyarı yapıyor. Dilerseniz bu telif hakkı olan videoyu yayından kaldırabilirsiniz ya da o videoya telif hakkından dolayı itiraz etmemek sureti ile yayında kalmasını da isteyebilirsiniz. Bunun için hiç bir işlem yapmanıza gerek yok. Uyarı geldiğini fark ettiğinizde o şekilde kalabilir veya ilgili videoyu silebilirsiniz. Fakat bazen hit videolar sayesinde abone bulma işi de kolay oluyor. Video sahibi gerçekten siz iseniz Youtube’un uyarıda bulunduğu videoya telif hakkı itirazı da yapabilirsiniz.

Adsense Reklamları İle Youtube’dan Para Kazanmak

Kesinlikle orjinal içerik üreterek ve kendinize ait olan bir ortamda bu işi yapabilirsiniz. Zaman alıcıda olsa bir süre sonra bu işin meyvelerini toplamaya başlayacaksınız. Uyurken bile kazanabilirsiniz. Vlog türü veya benzersiz içerikler oluşturmak render işlemlerinden sonra videolarını yüklemek ve ardından videoların izlenmesini beklemek gerekir. Tabi bunu yapmadan önce bir G-mail hesabınız ile Adsense hesabı oluşturmalı ve hesabınızı onaylatmanız gerekecek.

Reklam verenler kaliteli videoları sever, her zaman olduğu gibi. Kendinizin bir reklam veren olduğunu düşünün izleme ve tıklama ile videolarınızda çıkan reklamlardan ciddi kazançlar beklemek pekte doğru değil. Bu işe hobi olarak bakmak en doğru seçenek. Ciddi kazanmak ; zaman, kararlılık ve sıkı çalışmaya bağlıdır.

İzlenilmesini tahmin edeceğiniz videolar oluşturdunuz veya elinizde komik videolar var yada daha önce hobi amaçlı çekilmiş videolarınız var. Öncelikle bir G-mail hesabı açarak Youtube kanalı oluşturmalısınız. Bunun için Youtube’ta oturum aç bölümünden G-mail hesabınızla giriş yapmanız gerekecek. Aynı zamanda açmış olduğunuz G-mail hesabı ile Adsense ye kayıt olarak hesabı onaylatmanız gerekecek. Önerim youtube hesabınıza bu videoları yüklemeden önce güzel bir şekilde Youtube kanalınızı düzenleyin. Kanal ayarları yapılmamış bir bir hesabı kimse takip etmek istemez. İzleyiciler içerik bakımından hoş videoların bulunduğu kanallara abone olurlar. Kanal ayarları yapıldıktan sonra videoların para kazanmasını açmak ve reklamların sizin için çalışmasını sağlamak için Youtube reklam gelir ortağı olmanız gerekli. Yüklenen tüm videoların içinde başında ortasında sonunda Google reklamları çıkmasını sağlamak için izin vermeniz gerekir ve bazı ayarlar ile hesabınıza entegre etmeniz gerekir ve tüm bunlar Youtube kanalında ayarlar bölümünden yapılır ve basittir.

Tüm ayarlar yapıldıktan sonra Youtube kanalınıza giriş yaparak kanalınızı Adsense hesabı ile ilişkilendirmeniz gerekli. Bu işlemin ardından videolarınızı yüklemeye başlayabilirsiniz. Youtube ödeme limiti 200 tl’dir ve her ayın 21’inde banka hesabınıza yatırır. Bu alt limiti kazanmanız gereklidir.

Yotube Video İçerik Oluşturma Fikirleri

İyi bir kazanç için Youtube’ta sanatçı ruhu ile çalışmalıdır ve herkesten farklı videolar üretmeniz faydalı olacaktır. Ben video yapamam derseniz biraz daha araştırmacı olmanız gerekecek. Mesela; yabancı kanalları takip ederek telif hakkı olmayan ve güncel haber videoları veya farklı videolar yükleyebilirsiniz. Yüklemek istediğiniz videoları bilgisayara indirmeniz gerekli ardından Youtube kanalınıza yükleme yapabilirsiniz. İllaki içerik üretmek zorunda da değilsiniz fakat bu da biraz zor iş ve çok araştırmacı olmak gereklidir. Trafik kazaları ile ilgili videolar, çocuklarla ilgili videolar ve ürün inceleme videoları olabilir.

İnsanlara video izletmenin yollarını öğrenerek buna göre orjinal içerikler oluşturabilirsiniz. Videolarınızı ilgi çekici bir hale getirmenin yolları vardır. Bir youtuber izleyerek videoda neler yaptığını incelemek yerinde olacaktır. Aslında yaratıcı insanlar bu işten gerçketen güzel kazanabilirler.

Örnekler vermek gerekirse; Kopya içerikleri aklınızdan bile geçirmeyin ve insanların ihtiyacı olan videolar hazırlayın ve herkesin yapmadığı şeyleri yapın. İlk intiba her zaman önemlidir ve ilk on beş saniye sendromu burada geçerlidir. Düzenli videolar yükleyin, aboneler yeni içerik üretmeyen kanallardan hoşlanmazlar. Devamlı yeni içerik üretin. Bu videoların kaliteli olması önemli rol oynar. Sıkıcı videoları kimse izlemek istemez. Düzenli bir ek gelir kaynağı oluşturmak istiyorsanız kaliteli video programlarını çok iyi kullanmak gerekir. Aksiyonlar video başında ve sonunda olmalı ve izleyicileriniz ile sanal ortamda muhabbet etmeyi bilmelisiniz.

Satış Ortaklığı İle Videolardan Para Kazanma

Satış ortaklığı yöntemini video ile birleştirerek hiç kimseye bağlı kalmadan herkesin yapabileceği mükemmel bir para kazanma modeli ve kolay yoludur. Bu yöntemle fenomen olmanız gerekmiyor. Saatlerce video çekmek, çekim sonra videonun izlenmesi için düzenlemelere gerek yok. Çok hızlı ve pratik olarak yapılan bu yöntem internetten satışa hazır ürünler hakkında bilgiler aktaran videolar oluşturarak para kazanabilirsiniz. 2016 yılına baktığımızda Youtube kazanç modelinin satış ortaklığı ile şekillendiği görüldü.

Artık video üreterek ziyaretçi çekme mantığını birleştiren girişimciler Youtube ile ziyaretçi akışını sağlayarak para kazanmaya başladılar. Burada reklamı yapan sizsiniz ve parayı kazanan yine sizsiniz. Satış ortaklığı ile cebinizden tek kuruş çıkmadan para kazanma üzerine kurulu. Burada ürün sahibi ve satışını yapan satış ortağı kazanır. Aşağıdaki videonun hemen altında bir link var, bu video izlenim almış ve videoyu yükleyen kişi o satış sitesinden para kazanıyor.

 

 

Bu videoda beyaz saçlarla problemi olan kişiler için bir video yüklenmiş. Açıklama kısmında ise gelen izleyicilerin saç beyazlaması ile ilgili çözümü merak etmesi sağlanmış. Beyaz saçlar için bitkisel çözümün detaylarını anlatan ve internet üzerinden satışı yapılan bir e-kitabın gizlenmiş bir satış ortaklığı linki konulmuş.

İşte bunun gibi basit yollardan satış ortaklığı aracılığıyla para kazanmanız da gayet mümkün. Kısaca satış ortaklığı sayesinde kolay yoldan para kazanabilirsiniz.

Youtube üzerinden nasıl para kazanılır sorusuna güncel bilgilerle daha detaylı ve farklı bilgiler aktarmaya devam edeceğim.

Bir Yorum Bırakarak Görüşünüzü Belirtin